Napsal: David Skála
Využití práce a komunikace online přináší podnikatelům, firmám a institucím nesporné výhody a mohou být realizovány několika způsoby. Jedním z nich je využit bezplatné softwarové řešení. Pokud považujete aplikace typu Skype a Windows Live Messenger za nedostatečné, je čas na profesionální videokonferenční zařízení.
Proč profesionální videokonferenční zařízení namísto řešení zdarma?
- působí profesionálně
- stabilita přenosu bez výpadků
- přirozený „osobní“ způsob komunikace
- věrné přenášení zvuku a obrazu
- možnost pracovat společně s obrazem a zvukem také na firemních dokumentech, jako kdybyste byli fyzicky přítomni
- využití pro porady, školení, semináře, komunikaci se zákazníky apod.
Výběr kvalitního videokonferenčního řešení doporučujeme přenechat odborníkům, kteří vám vyberou to nejvhodnější řešení s ohledem na účel využití i vaše finanční možnosti. Náklady na pořízení profesionálních videokonferenčních zařízení jsou vysoké a není nic horšího, než po čase zjistit, že jste zakoupili věc, která vám nyní pouze "leží ve skříni".
Princip fungování videokonferenčního zařízení a přenosu
ro přenos vzájemné komunikace je potřeba vhodné komunikační médium. Existují 2 základní možnosti. Může se jednat o komunikaci založenou na protokolu TCP/IP (LAN, Frame Relay) nebo komunikaci přes ISDN. V prvním případě jde o komunikaci, kterou je vhodné aplikovat na sítích v rámci společnosti nebo na vyhrazené vnější lince. Druhé řešení, často používané v ČR, využívá jednu (ISDN2) nebo několik (ISDN30) ISDN linek.
Samotné spojení lze navázat mezi dvěma nebo více účastníky. K realizaci videokonferenčního hovoru mezi dvěma účastníky stačí pouze videokonferenční zařízení, u více účastníků musí být přítomný také videokonferenční server. Ten může být i součástí jednoho z koncových zařízení.
Pro videokonferenční hovor je prioritní zvuk. Obraz je přenášen v sekundární části přenosového pásma společně s daty (dokumenty, prezentacemi, apod.). Potřebná rychlost připojení pro videokonferenci je 176 kb/s – 2 Mb/s u TCP/IP a 128 – 512 kb/s u ISDN. Pro kvalitní obraz i zvuk je doporučená rychlost min. 384 kb/s (TCP/IP).
Typy videokonferenčních zařízení pro videokonference
Tříděno podle počtu účastníků:
- Personální systémy - nejmenším typ, určené pro jednotlivce nebo několik málo osob. Jedná se např. o videotelefon nebo přídavnou kartu do počítače. Zařízení pak obsahuje kameru, mikrofon, reproduktory, obraz je promítán na monitoru.
- Kompaktní systémy - vhodné pro malé zasedací místnosti. Systém obsahuje základní jednotku s kamerou a mikrofonem, obraz je zobrazován na připojené televizní obrazovce. Na víc může být připojena dokumentová kamera nebo elektronická tabule.
- Skupinové systémy - největší videokonferenční systém. Určeny pro střední a velké místnosti. Tvoří je opět základní jednotka pro zpracování obrazu a zvuku, může však být připojeno i více kamer a více výstupů. Obraz je zobrazován na velkých obrazovkách nebo promítán dataprojektory. Z důvodu většího počtu přítomných osob bývá zobrazován najednou lokální i vzdálený obraz plus statické dokumenty.